تله های شكار برای زندگی در شرایط سخت

برگرفته از وبلاگ زبل خان

artesheiran

artesheiranartesheiran

سلام

شما می توانین با استفاده از چند تا ابزار ساده یه سیستم ساده راه بندازین كه به هش می گن تله یا دام

و همین ساده بودنش باعث میشه كه من از شكار با هاش لذت ببرم

ولی بعضی ها میگن شكار با تله نامردی و ...

برای دیدن ادامه عكس ها اینجا كلیك كنید

artesheiran

یکی از سرگرمی های مردم روستا شکار پرندگان بوده است و یکی از روش های شکار ساختن تله هایی با سنگ و شکار پرندگانی همچون تیهو و کبک بوده است. روشی که شاید الان زیاد طرفدار نداشته باشد و جای خود را به وسایل و روش های جدید داده باشد. این تله های سنگی در محل چشمه های اطراف روستا که محل حضور و آب خوردن پرندگان بوده است ایجاد می شده است.

روش ساخت این تله های سنگی به این صورت بوده است که:

1- حفره ای به ابعاد حدود 10 تا 20 سانتی متر در داخل زمین حفر می کرده اند و دیواره های آن را سعی می کرده اند تا قائم و صاف باشد.

2- دیواره های این حفره را با 4 عدد سنگ در چهار طرف ثابت می کرده اند و سنگ پنجمی برای سقف آن در نظر می گرفته اند.

3- سنگ پنجم را با استفاده از 3 عدد چوب کوچک (سیخ) بر روی دهانه حفره قرار داده و مقداری دانه در کف این حفره می ریخته اند . زمانی که پرنده برای خوردن دانه ها به داخل حفره می رفته است همین که با سیخ ها برخورد می کرده ناگهان سنگ بالایی آزاد شده و بر روی حفره فرود آمده و حفره بسته می شده است . با بسته شدن حفره پرنده محبوس شد و شکارچی بعد از مراجعه وی را از تله بیرون می آورده است.

در بعضی موارد بعد از مدتی پرنده ها از وجود تله ها مطلع شده و دیگر به دام نمی افتاده اند در این موارد در چند سوراخ بدون اینکه تله ای باشد دانه می ریخته اند ووقتی که پرنده خیالش از تله راحت می شده است یکی از حفره ها را تله سنگی می کرده اند